Żeliwne patelnie od firmy Staub

  15.06.2017

Warto na chwilę się zatrzymać i pośród ogromu możliwości, jakie daje obecna sztuka kulinarna, zastanowić się przez chwilę co chcemy osiągnąć. Dokąd zmierzamy? Czego potrzebujemy? Nie ma co na hura rzucać się na pierwszą lepszą propozycję, bo droga albo renomowana. Jak tak naprawdę zamierzamy korzystać z naszej patelni, w czym ma nam ona pomóc? Część odpowiedzi na ten ogrom filozoficznych pytań możemy znaleźć dzięki pomocy francuskiej marki Staub.

Żeliwne patelnie od firmy Staub

Dla niedzielnych kucharzy polecamy patelnie o średni w przedziale od 28 do 32 cm. Taki rozmiar w zupełności wystarczy do większości rzeczy, które każda osoba niezaznajomiona z poważniejszym gotowaniem może oczekiwać. Produkt taki powinien charakteryzować się głównie wytrzymałością, wszak z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że używany będzie praktycznie codziennie, np. przez przygotowującego sobie obiad dwudziestoparolatka. Propozycją dla takich osób jest żeliwna patelnia Staub, której charakterystyczną cechą jest na pewno solidny drewniany uchwyt.

Czasami jednak w życiu przychodzi taki moment, gdy dochodzimy do wniosku, że to, co mamy, nam nie wystarcza. Że chcemy więcej. Tak czasami bywa także w kuchni – zaczynamy jako amator, ale potem stwierdzamy, że przyrządzanie ciągle tego samego nam nie wystarcza. Że chcemy od czasu do czasu pozwolić sobie na coś nowego, chociaż oczywiście w granicach rozsądku. Wtedy przydaje nam się druga patelnia, która powinna różnić się gabarytami od pierwszej (w innym wypadku jaki sens miałoby jej kupowanie?). 20-24 cm powinny w zupełności wystarczyć, by nieco urozmaicić nasze kulinarne dokonania.

Niemniej, niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, warto zaufać tylko tym najbardziej sprawdzonym markom, które gwarantują nam odpowiednią jakość wykonania, ale także przede wszystkim sporą wytrzymałość. Dożywotnia gwarancja, jaką zapewnia np. firma Staub, to gwarant tego, że producent jest pewny naczyń, które wydaje na świat. A my wydając na nie pieniądze dostajemy w swoje ręce coś, co może spełniać rolę prawdziwego dzieła sztuki gastronomicznej. Ale jednocześnie pomoże nam także przyrządzić obiad.

Dodaj komentarz

 (z http://)