Żeliwne patelnie grillowe – co i jak? Krótki poradnik

  27.06.2017

Nadchodzi lato, czyli okres grillowy. Każdy fan mięsnej kuchni zapewne nie może doczekać się tego momentu, gdy wraz z rodziną czy znajomymi będzie mógł delektować się grillowanym drobiem czy też wołowiną. Jak łatwo się domyślić, coraz więcej osób przerzuca się z tradycyjnych grillów na żeliwne patelnie grillowe, jednakże problem w tym, że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak poprawnie ich używać. A to może mieć poważne konsekwencje w postaci np. zmarnowanego obiadu.

 Żeliwne patelnie grillowe – co i jak? Krótki poradnik

Na samym początku należy zapamiętać, że żeliwo potrzebuje odpowiedniego czasu, by nabrać pełni możliwości i by wykorzystywać pełnię swojego potencjału. Dopiero po około 2-3 miesiącach użytkowania stać ją będzie na znacznie więcej, niż na początku. Dlatego też świeżo zakupione patelnie należy oszczędzać i nie wystawiać na zbyt karkołomne próby. Bo możemy się srogo zawieść. Unikamy marynat miodowych czy jogurtowych, zbyt dużej ilości gruboziarnistych przypraw itp. Wymyślne zapiekanki czy mieszanki mięsno-warzywne i owszem, ale dopiero po pewnym czasie.

Nawet jeśli zależy nam na czasie, nie możemy poddać naszej patelni nagłemu wpływowi ogromnej temperatury. Żeliwo należy rozgrzewać powoli, bo i bardzo powoli nabiera ono temperatury. Ponadto musimy również pamiętać o minimalnej ilości tłuszczu. Pamiętajmy – smażenie beztłuszczowe to mit, chyba że mówimy o przygotowaniu mięs, które same z siebie są bardzo tłuste i po obróbce termicznej zaczną ten tłuszcz z siebie wypuszczać. W innym wypadku musimy potraktować żeberka patelni minimalną ilością tłuszczu.

Kwadratowa patelnia żeliwna grillowa Staub z dwoma uchwytami

Jak widać na podstawie powyższych rad, korzystanie z patelni żeliwnych do zajęcie dla osób, które są w stanie wykazać się cierpliwością i nie robią wszystkiego „ad hoc”. No i na koniec – patelnie grillowe z żeliwa potrzebują stałego opiekuna. Co to oznacza? Ano tyle, że nie ma mowy o zwykłym pozostawieniu jedzenia samemu sobie. Musimy stale kontrolować proces smażenia i tylko wtedy możemy mieć pewność, że wszystko się uda. Jeśli nabierzemy wprawy i będziemy odpowiednio dopasowywać czas smażenia do wybranego przez nas rodzaju mięsa, możemy być pewni, że patelnia odwdzięczy nam się jedzeniem, które uraczy niejedno podniebienie.

Dodaj komentarz

 (z http://)