Jak smażyć na woku?

  07.01.2014

Czy zdarzyło Wam się kiedyś widzieć, jak azjatyccy kucharze przyrządzają dania na woku? Wielki ogień na kuchni, szybkie ruchy patelni, na koniec garść przypraw i voila - za moment mamy na talerzu soczyste i chrupiące kawałki mięsa i warzyw.

Smażenie w woku

Zawsze zadziwia mnie zręczność ich ruchów oraz szybkość podania potrawy. I ta soczystość dania... Jak oni to robią?

Co warto wiedzieć o smażeniu na woku?

Legenda mówi, że woka i metodę smażenia na nim wymyślono ze względu na problem z opałem w starożytnej Azji. Smażenie na woku jest krótkotrwałe i efektywne, przez co potrzeba mniej energii cieplnej.

Faktem jest, że wok, półokrągła patelnia, to najbardziej popularne naczynie do smażenia w całej Azji. Oryginalne chińskie woki są ręcznie kute ze stali węglowej. Naczynia te wymagają przy pierwszym użyciu tzw. przepalenia, aby na powierzchni patelni wytworzyła się powłoka węglowa zapobiegająca przypalaniu się potraw.

Na woku najczęściej przygotowuje się dania metodą stir - frying. Polega ona na smażeniu potraw na tłuszczu rozgrzanym do wysokiej temperatury. Na dno woka wlewamy małą ilość tłuszczu, rozgrzewamy ją do wysokiej temperatury, potem rozprowadzamy po brzegach naczynia. Dobrej jakości naczynie charakteryzuje się równomiernym nagrzaniem zarówno dna, jak i ścianek.

Wok

Wrzucamy do woka najpierw mięso, a po paru minutach warzywa. Składniki muszą być pokrojone w kawałki identycznej wielkości i, ze względu na szybkość smażenia potrawy, muszą być przygotowane wcześniej. Potrawę cały czas mieszamy półkolistym ruchem całej patelni. Można też mieszać łyżką, jeśli brakuje nam wprawy. Kształt woka i częste mieszanie powoduje, że składniki równomiernie się obsmażają. Na koniec dodajemy przyprawy. Danie z woka najlepiej spożywać zaraz po usmażeniu.

Popularne jest również duszenie potraw na woku. W tym celu musimy dobrze dopasować pokrywkę, aby ściśle przylegała do brzegów naczynia. Dobrze też, żeby była nieco wypukła, wtedy ciepło ma dobrą cyrkulację.

Wok nadaje się również do przyrządzania dań na parze. Musimy mieć specjalne sito lub koszyczek do gotowania na parze, na którym umieszczamy składniki. Na dno woka należy wlać szklankę wody i dodatki, których aromatem ma przejść nasze danie- zioła, cebula, czosnek, przyprawy. Potem całość przykrywamy i dusimy 20-30 min.

Szybkość obróbki cieplnej na woku powoduje, że dania zachowują maksimum składników odżywczych

Oryginalne, półokrągłe woki nie nadają się do naszych, europejskich kuchenek. Jedynie kuchenka gazowa jako tako spełnia wymagania gotowania na azjatyckim woku.

Ponieważ dania kuchni orientalnej są w Europie bardzo popularne, producenci naczyń kuchennych wyszli nam naprzeciw. Zaproponowali woki bardziej dostosowane do naszych warunków, aniżeli oryginały z Chin. Na rynku są dostępne woki, które mają lekko spłaszczone dno. Takiego woka można używać na wszystkich rodzajach kuchenek, poza kuchnią indukcyjną. Do kuchni indukcyjnej musimy kupić specjalne naczynie, z nieco zwiększoną średnicą dna. Patelnie typu wok w większości wykonane są z wysokiej jakości aluminium i pokryte nieprzywierającą powłoką non-stick- ceramiczną, teflonową, granitową bądź tytanową. Mają wzmocnione dno, zapewniające lepszą dystrybucję i absorpcję ciepła.

Wok

Metoda smażenia stir- frying zwiększa ryzyko przegrzania patelni. Musimy naprawdę dobrze rozgrzać tłuszcz na woku, aby danie prawidłowo się smażyło. W związku z tym warto korzystać z naczynia ze wskaźnikiem temperatury nagrzania Thermopoint. Wskaźnik ten poinformuje nas, kiedy wok jest wystarczająco rozgrzany, aby móc wrzucić do niego składniki. Jednocześnie dzięki Thermopoint unikniemy przegrzania patelni. Niemniej jednak trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek oraz czytać zalecenia producenta.

Dobrze też, żeby nasza patelnia nie zawierała szkodliwych związków PFOA, związków niklu oraz metali ciężkich. Dzięki temu będzie bezpieczna dla naszego zdrowia oraz dla środowiska.

Do woków z powierzchnią non- stick nie polecam stosowania metalowych akcesoriów kuchennych, aby nie uszkodzić powierzchni patelni. Łopatki i łyżki silikonowe, plastikowe lub drewniane z pewnością spełnią swoje zadanie bardzo dobrze.

Aby wzbogacić smak potraw, warto naszego woka nie myć detergentami. Można umyć czystą wodą bądź tylko przetrzeć do sucha ręcznikiem papierowym. Każda kolejna potrawa będzie wtedy wzbogacona o smak wcześniej przygotowywanej.

5 zasad smażenia w woku

  1. Na woku smażymy metodą stir-frying, dusimy bądź gotujemy na parze.
  2. Smażenie na woku jest trwa krótko, na mocno rozgrzanym tłuszczu, a składniki potrawy zachowują maksimum wartości odżywczych. Wszystkie składniki potrawy trzeba przygotować wcześniej.
  3. Oryginalne, półokrągłe woki są niepraktyczne w zastosowaniu do kuchenek elektrycznych,ceramicznych, indukcyjnych. Najwygodniejsze są woki ze spłaszczonym dnem, z powłokąnon-stick.
  4. W smażeniu na woku jest duże ryzyko przegrzania patelni. Wybierajmy woki ze wskaźnikiem temperatury Thermopoint oraz nie zawierające szkodliwych substancji, które mogłyby się uwalniać po rozgrzaniu patelni do wysokiej temperatury.
  5. Dania z woka najlepiej podawać od razu po przyrządzeniu.

Stosując się do powyższych wskazówek możemy wyczarować w naszej kuchni prawdziwe smaki Orientu. Zatem do dzieła!

Cykl powstał przy współpracy z włoskim producentem patelni oraz garnków, marką Ballarini oraz szefem kuchni Aleksandrem Baronem, właścicielem Restauracji Solec 44 w Warszawie.

Więcej przydatnych informacji znajdą Państwo na stronie ballarini.pl

made in italy

Dodaj komentarz

 (z http://)