Wady i zalety patelni miedzianych

  03.02.2014

Ostatnio obserwuję renesans starodawnych, wypróbowanych od dziesiątek lat naczyń kuchennych. Coraz częściej pojawiają się w naszych nowoczesnych kuchniach takie naczynia jak: moździerze, maselnice, naczynia żeliwne czy makutry. Zaczynamy hołdować wypróbowanym patentom naszych prababek. Do tej grupy naczyń należą również efektowne patelnie miedziane.

Patelnia miedziana Il Rame Patelnia miedziana Il Rame

Ich wysoka cena oraz niebanalny, rzucający się w oczy wygląd powodują, że naczynia miedziane w dzisiejszych czasach stają się symbolem luksusu. Duży koszt tych naczyń wynika z wysokiej ceny miedzi jako surowca oraz z konieczności cynkowania takich naczyń.

Cynkowanie ich jest niezbędne ze względu na to, że czysta miedź reaguje w kontakcie z żywnością. Proces ten nadal wykonywany jest metodą tradycyjną i jest dość kosztowny.

Inną metodą dostosowania miedzianych naczyń do użytku kuchennego jest połączenie miedzi z innymi materiałami, np. stalą lub aluminium (ich połączenie nazywane jest laminatem miedzi i umożliwia pokrycie powłoką nieprzywierającą).

Zalety naczyń miedzianych

Jakie są zalety naczyń miedzianych? Poza ich estetyką, niezaprzeczalnym plusem jest niezwykle przewodnictwo cieplne miedzi. W skali przewodników ustępuje jedynie srebru. Dobre przewodnictwo naczyń miedzianych powoduje ich równomierne i bardzo szybkie nagrzewanie.

Patelnia miedziana głęboka z pokrywką Ballarini IL RAME Patelnia miedziana głęboka z pokrywką Ballarini IL RAME

Plusem patelni wykonanych z miedzi jest również ich trwałość. Przy prawidłowej konserwacji naczynie miedziane może nam służyć całe życie.

Do wad tych naczyń należy ich ciężar. Drobnej budowy osoba nie poradzi sobie z operowaniem taką patelnią.

Konserwacja miedzianych naczyń

Złożone metody konserwacji naczyń miedzianych również należą do ich minusów.

Naczynia te wymagają częstej konserwacji kwasem (octem lub cytryną) i solą kuchenną, aby nie powstawały plamy na ich powierzchni. Na rynku dostępne są również specjalne środki chemiczne przeznaczone do takich naczyń.  

Patelni miedzianych nie wolno myć w zmywarce.

Ich wnętrze należy polerować.

Powyższe trudności z pewnością jednak zostaną zrekompensowane przez niezwykłą urodę patelni miedzianych.

Garnek miedziany z pokrywką Ballarini IL RAME Garnek miedziany z pokrywką Ballarini IL RAME

Dodaj komentarz

 (z http://)