10 faktów o patelniach grillowych

  13.01.2014

Czasem w środku zimy dopada nas zachcianka na danie z grilla, a niestety aura za oknem uniemożliwia plenerowe rozrywki. Pozostaje nam tylko mały grill elektryczny do użytku domowego albo.... patelnia grillowa.

Kiełbaski z grilla

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów patelni grillowych, różniących się powłokami, grubością dna i oczywiście - ceną. Zanim popędzimy do sklepu po nowy nabytek, warto poznać niektóre fakty o patelniach grillowych.

  1. Patelnie grillowe zwykle są w kwadratowym lub prostokątnym kształcie, chociaż zdarzają się również okrągłe. Charakteryzują się nierównym dnem, żłobionym w rowki. Nierówne dno gwarantuje, że tłuszcz, który wytopi się z danej potrawy ścieknie na dno rowków, a danie nie będzie nim nasiąkać. Wiele patelni zaopatrzone jest również w praktyczne wyżłobienie z boku patelni, które ułatwia wylanie nadmiaru wytopionego tłuszczu. Grill
  2. Dzięki rowkom w patelni grillowej, potrawy na niej przygotowane wyglądają dokładnie tak, jak przygotowane na zwykłym grillu.
  3. Patelnie grillowe można stosować na wszystkich rodzajach kuchenek. Jest też specjalna wersja, przeznaczona do kuchenek indukcyjnych.
  4. Najlepiej wybierać patelnie grillowe z grubym, ciężkim dnem, minimum 5 mm. Taka patelnia dłużej się nagrzewa, ale potem oddaje nagromadzone ciepło potrawie. Można też rozgrzać ją do wysokiej temperatury, co jest niezbędne przy przygotowaniu dania z grilla. Należy jednak uważać, aby nie przegrzać dna - szczególnie, jeśli korzystamy z kuchenek indukcyjnych.
  5. Warto, aby patelnia grillowa, którą kupujemy, była zaopatrzona we wskaźnik nagrzania Thermopoint. Ułatwi nam to ocenę, czy patelnia już jest wystarczająco rozgrzana, aby rozpocząć smażenie. Wskaźnik Thermopoint pokaże nam również, czy patelnia jest wystarczająco ostudzona, żeby ją wyczyścić. Trzeba pamiętać, że ze względu na grube dno patelnie grillowe wolno tracą temperaturę, a tylko całkowicie ostudzone naczynie możemy umyć bez ryzyka uszkodzenia powierzchni.
  6. Mięsa i ryby możemy smażyć bez tłuszczu na patelni grillowej. Inaczej rzecz się ma z warzywami, które same w sobie nie zawierają naturalnego tłuszczu. Grillując warzywa warto dodać odrobinę oliwy z oliwek, aby wzbogacić smak potrawy oraz jej nie przypalić.
  7. Większość dostępnych na rynku patelni grillowych jest wykonane z aluminium i są pokryte powłokami non-stick, które powodują, że potrawa nie przywiera do patelni podczas smażenia. Drugą kategorią patelni grillowych są patelnie żeliwne. Zwykle bardzo ciężkie, solidne, długo się nagrzewają. Patelnia żeliwna wymaga stosowania tłuszczu przy smażeniu.
  8. Najlepiej wybierać patelnie, których producent daje gwarancję braku PFOA, związków niklu czy metali ciężkich. Grillowe patelnie są szczególnie narażone na wysokie temperatury, w których mogą się uwalniać szkodliwe dla zdrowia substancje.
  9. Do patelni grillowych, szczególnie z powłoką non-stick, nie polecam stosowania akcesoriów metalowych. Szczypce do mięsa czy łopatki są dostępne również w wersji plastikowej. Stosując je, nie ryzykujemy uszkodzenia powierzchni.
  10. Większość patelni grillowych sprzedawana jest bez pokrywek. Przyczyna jest prosta - na patelni nie dusimy potraw, a grillowanie mięsa czy ryb nie powoduje pryskania tłuszczu. Przykrywka do takiej patelni po prostu jest nieprzydatna.

Najlepsza nawet patelnia grillowa nie załatwi za nas rzeczy najważniejszej - smaku potrawy. Pamiętajmy, żeby odpowiednio przygotować mięso do grillowania, stosując wcześniej marynatę i odstawiając je na kilka godzin. Mięso skruszeje i nabierze aromatu. Podobnie przygotujmy ryby- należy natrzeć je przyprawami i dać im czas, aby nimi przesiąkły. A potem... smażymy, delektujemy się i budzimy zazdrość sąsiadów zapachem lata w domowej kuchni...

Grill

Dodaj komentarz

 (z http://)