Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o patelniach ceramicznych

  11.12.2013

Wielu miłośników gotowania ma w sobie duszę estety. Zależy nam na nie tylko na smaku potrawy, ale też na pięknym jej podaniu. Dotychczas jednak o estetykę można było zadbać na talerzu, odpowiednio układając i dekorując danie. Próżno jednak szukać wizualnego piękna w samym procesie gotowania- brudne garnki, nieład w kuchni, resztki warzyw na desce, pryskający tłuszcz…

Mam wrażenie, że patelnię ceramiczną stworzono dla kuchennych wielbicieli piękna. Już sam jej wygląd kojarzy się z prostotą i czystością. Powłoki ceramiczne w patelniach zwykle są białe lub kremowe (poza nielicznymi wyjątkami - jeden z producentów stworzył czarną powłokę ceramiczną). Przygotowywanie dania na takiej patelni budzi zupełnie inne doznania, aniżeli na takiej tradycyjnej.

Patelnia

Czym charakteryzują się patelnie ceramiczne?

  1. Przede wszystkim powłoka ceramiczna należy do powłok non-stick - czyli takich, do których potrawa nie przywiera, nawet jeśli jest smażona bez tłuszczu.
  2. Wysoką trwałością podczas użytkowania. Jest to powłoka zwarta i gęsta, która nawet po zarysowaniu ostrym narzędziem nie zostaje przerwana.  Skomplikowana technologia jej nakładania  gwarantuje brak odprysków, ścierania się czy wybrzuszania. Właściwie  użytkowana patelnia posłuży nam wiele lat.
  3. Technologia nakładania powłoki ceramicznej nie jest tania, zatem i produkt końcowy do tanich nie należy. Na rynku pojawiło się mnóstwo patelni „ceramicznych” w granicach 20-30 zł, nie jest to produkt o właściwościach, których oczekujemy. Często powłoka patelni po prostu jest biała, imitując ceramikę. Wybierajmy naczynia od renomowanych producentów, wtedy nie zawiedziemy się na ich jakości.
  4. Powłoki ceramiczne są bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Nie zawierają szkodliwych substancji - PFOA, związków niklu czy metali ciężkich.
  5. Gładka i śliska powierzchnia powoduje, że czyszczenie takiej patelni to chwila. Można też nie używać wody i detergentów, przecierając patelnię po użyciu papieru, taka czynność dodatkowo konserwuje patelnię i poprawia smak potraw na niej przyrządzanych. Zalecam ostrożność przy myciu w zmywarce – zawsze zwróćmy uwagę na oznaczenia producenta.

Co warto wiedzieć o patelniach ceramicznych?

  1. Wbrew nazwie, patelni ceramicznej nie można stłuc. Patelnie te zwykle wykonane są z wysokiej  jakości aluminium, ze wzmocnionym dnem. Aluminium idealnie rozprowadza ciepło, dlatego też renomowane firmy używają tego surowca do wyrobu patelni.
  2. Niektórzy użytkownicy patelni ceramicznych zwracają uwagę na utratę jej właściwości po mocnym przypaleniu potrawy lub przegrzaniu patelni. Zdarza się też, że po takim przegrzaniu powłoka ciemnieje w niektórych miejscach. Dzieje się tak szczególnie z patelniami tanimi i słabej jakości. Starajmy się wybierać dobre jakościowo naczynia, z grubym dnem. Nie powinniśmy przegrzewać patelni ceramicznej, dlatego uważnie trzeba czytać zalecenia producenta. 
  3. Mimo, ze producenci dopuszczają używanie metalowych łopatek do takich patelni, ja zalecałbym jednak ostrożność z tym temacie. Wprawdzie zarysowanie patelni nie szkodzi zdrowiu ani jakości potraw, nie powoduje też nieodwracalnego zniszczenia patelni, jednak lepiej jest stosować łopatki silikonowe, drewniane czy też plastikowe.
  4. Rozgrzanej patelni ceramicznej nie wolno  wsadzać pod zimny strumień wody.  Przydatny jest tutaj wskaźnik temperatury nagrzania patelni, thermopoint. Patelnię myjemy dopiero, gdy jest całkowicie ostudzona.

Patelnia

Podsumowując: patelnie ceramiczne są nie tylko estetyczne, ale również wygodne i funkcjonalne. Z pewnością  nowe doznania estetyczne oraz komfort gotowania warte są sprawdzenia!

Cykl powstał przy współpracy z włoskim producentem patelni oraz garnków, marką Ballarini.

Więcej przydatnych informacji znajdą Państwo na stronie ballarini.pl

made in italy

Pokaż wszystkie komentarze 

Kinga

17.08.2017 17:11:21

Od dłuższego już czasu zastanawiam się nad kupnem patelni ceramicznej, ale przyznam, że opinie na ich temat bywają sprzeczne. Dopiero Twój artykuł rozwiał nieco moje wątpliwości.

Dodaj komentarz

 (z http://)