Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o naczyniach do kuchenek indukcyjnych

  02.12.2013

Idziemy z postępem, a w kuchni chcemy mieć estetycznie, czysto, pięknie… a jednocześnie oszczędnie. Dla takich oczekiwań rozwiązaniem stały się kuchnie indukcyjne. Znajoma dziennikarka poprosiła mnie o poradę, urządzając kuchnie w swoim nowym domu. Kuchnia gazowa, płyta ceramiczna, płyta indukcyjna- co wybrać? Na rynku jest tyle ofert, a każda ma swoje plusy i minusy.

Poradziłem koleżance płytę indukcyjną. Dlaczego? Jej zalety są niezaprzeczalne.

  • Kuchnie indukcyjne są energooszczędne. Indukcja ogrzewa bezpośrednio naczynie z potrawą. Jeśli nawet na chwilę zdejmiemy potrawę z kuchni - płyta nie wytwarza energii. Automatycznie się wyłączy.
  • Po zakończeniu gotowania palniki kuchni indukcyjnej nie są gorące - co jest istotne, gdy w domu są małe dzieci. Płyta nie nagrzewa się, oddaje bowiem ciepło bezpośrednio do naczynia.
  • Płyta indukcyjna oszczędza energię również dlatego, że wszystkie dania przygotujemy dużo szybciej, niż na kuchni tradycyjnej. Czas gotowania skraca się o 30% w porównaniu do kuchni gazowej. Dużo łatwiej jest również regulować czas i temperaturę gotowania.
  • Mycie kuchni indukcyjnej to bajka w porównaniu z kuchnią tradycyjną. Nic nie przywiera, nic nie przypala się, gdyż palniki nie są gorące - przecieramy szmatką i gotowe, kuchenka lśni.
  • Dla tych, którzy skusili się na zalety kuchni indukcyjnej zaskoczeniem może być fakt, że nie wszystkie naczynia kuchenne nadają się do gotowania na takiej kuchence.

patelnie indukcyjne

Dodaj komentarz

 (z http://)