Trzy rodzaje patelni specjalistycznych

  24.07.2014

Czy zdarza Wam się przyrządzać tą samą potrawę bardzo często? Bo naleśniki lubi dziecko, bo ryby ciągle przywozi teść po weekendzie, a partner jest wielbicielem włoskiej kuchni.

Robię jedzenie

Jeśli często przygotowujecie jedną potrawę, warto zaopatrzyć się w naczynie dedykowane do tego dania. Ma to dwie zalety.

Po pierwsze wygoda. Jeśli potrawy mają „swoją” patelnię, warto nie czyścić jej detergentami, a tylko przecierać papierem. Jest to znakomity sposób konserwacji patelni, a dodatkowo poprzednie dania wzmacniają smak kolejnych.

Drugą zaletą jest zastosowanie praktyczne naczynia. Ile razy nam się nie zmieściło chińskie danie lub przywarły naleśniki na standardowej patelni?

Patelnie specjalistyczne możemy podzielić na kilka rodzajów.

Patelnie grillowe

Przydatne dla miłośników grillowania nawet w sezonie zimowym. Patelnie te charakteryzują się grubym, wzmocnionym dnem umożliwiającym rozgrzanie do wysokiej temperatury oraz karbowaną powierzchnią, która nadaje naszym potrawom charakterystyczne paski.

Znakomita do smażenia mięs, ryb lub grillowania warzyw. Specjalne rowki umożliwiają odprowadzanie wytopionego tłuszczu. Potrawy zachowują smak, a nadmiar tłuszczu łatwo możemy usunąć.

Patelnia grillowa

Patelnie naleśnikowe

Znakomicie sprawdzają się w przyrządzaniu potraw z jajek oraz smażeniu omletów, naleśników lub placków.

Płytka krawędź ułatwia zachowanie odpowiedniej grubości potrawy oraz szybkie zsunięcie dania z patelni. Cienkie dno patelni błyskawicznie się nagrzewa, co ułatwia szybkie przyrządzanie potraw.

Patelnia do naleśników

Wok

Wysokie ścianki naczynia i wzmocnione dno ułatwia przyrządzenie popularnego „chińczyka”. Temperatura ścianek i dna patelni jest równomierna, co pozwala na dosmażenie wszystkich składników w jednym czasie.

Wok znakomicie się sprawdza również we włoskiej kuchni. Makaron i wszystkie składniki równomiernie się zagrzeją, a rozmiar naczynia pozwoli nam doskonale wymieszać danie.

Wok

Dodaj komentarz

 (z http://)