Tradycyjne Spaghetti Carbonara

  22.05.2018

Carbonara to jedna z najpopularniejszych włoskich potraw z makaronem. Ciekawe jest to, że w prawie każdej restauracji w Polsce dostaje się "tradycyjną" karbonarę, która nie ma nic wspólnego z oryginalną recepturą. Niektóre są wytwarzane z szynką zamiast pancettą, w niektórych znajduje się cebula, czosnek, pietruszka i bazylia, a sos jest na bazie oleju. Najbardziej niezwykłą recepturą jest dla mnie, gdy szef kuchni używa śmietany 30%/36% do sosu. I dlaczego mówię ci to wszystko? Ponieważ jako fan tradycyjnej kuchni zawsze szanuję oryginalne przepisy. Ponadto, ponieważ chcę pokazać, jak powinna wyglądać i smakować Carbonara :)

Tradycyjne Spaghetti Carbonara

Tradycyjne Spaghetti Carbonara

* UWAGA - Wiele restauracji produkuje karbonarę z śmietanką 30%/36%, aby zaoszczędzić pieniądze. Śmietanka 30%/36% jest znacznie tańsza niż parmezan i jajka. Dodatkowe składniki sprawią, że poczujesz, że porcja jest olbrzymia, a Ty się szybciej najesz. Więc jeśli chcesz cieszyć się prawdziwym, tradycyjnym Spaghetti Carbonara, lepiej przygotuj je w domu :-)

Składniki na 2 porcje

  • 50 g pancetty (lub dobrze wędzonego i twardszego bekonu), pokroić na mniejsze kawałki.
  • 3 żółtka jaj
  • 3 łyżki tartego parmezanu
  • Czarny pieprz

Przygotowanie

  1. Zagotuj wodę w garnku. Potnij pancettę (lub boczek) i odłóż na bok. Zetrzyj parmezan i oddziel żółtka od białek. W małej misce wymieszaj żółtka jajek z 2 łyżkami parmezanu, aż dobrze połączą.
  2. Gdy woda zacznie wrzeć, dodaj sól i dodaj spaghetti. Gotuj al dente (5-6 minut).
  3. W tym samym czasie rozgrzej większą patelnię na średnim ogniu i połóż pancettę (lub boczek). Niech pancetta uwolni wszystkie smaki i tłuszcze. * UWAGA - Nie smaż pancetty na bardzo dużym ogniu, ponieważ mógłaby się zapalić.
  4. Gdy spaghetti zostanie ugotowane, przenieś je prosto na patelnię i dodaj 2 łyżki wody z makaronu. * UWAGA - Jeśli chcesz, aby Carbonara była bardziej kremowa, dodaj jeszcze 2 łyżki wody.
  5. Zdejmij patelnię z ognia i dodaj zmieszane żółtka. Ciągle mieszaj, aż spaghetti będzie dobrze pokryte sosem. Posyp obficie (dodaj co najmniej 2 szczypty pieprzu) czarnym pieprzem i 1 łyżką parmezanu.
  6. Smacznego :)

Dodatkowe informacje

Autor: Ján Vasil

Dodaj komentarz

 (z http://)