Rozprawka o nożach dla szukających ostrza przystosowanego do ich potrzeb

  20.12.2016

Ktoś powie – nóż jak nóż. Każdy go ma, każdy z niego korzysta i nawet niekoniecznie skupia się na jego formie czy kształcie. Ma ostrze, ma rączkę, wystarczy. Jednakże, nic bardziej mylnego. Na rynku znaleźć można wiele wielorakich narzędzi, różniących się rodzajem zastosowanej stali, długością ostrza czy nawet materiałem, z którego stworzony został trzonek. Jak zatem połapać się w ogromie możliwości i znaleźć dokładnie ten nóż, który przyda się w naszych codziennych kuchennych obowiązkach? Czego użyć, by precyzyjnie przygotować wymarzone danie i zaskoczyć swoich gości? Nie ma obaw – poniższy tekst powinien nieco rozjaśnić ten skomplikowany, wbrew pozorom, temat.

Od czego zacząć? Tutaj zaskoczenia nie ma – liczy się marka i jej renoma. Co oczywiste, najczęściej w parze z nią idzie wyższa cena, ale niesie ona za sobą jakość, o jakiej wiele tańszych zamienników może tylko pomarzyć. Chodzi tutaj przede wszystkim o stal, z której wykute zostało ostrze. To właśnie renomowani producenci dają pewność, że w swoich produktach zastosowali tylko najlepszej jakości metale, które nie będą miały destrukcyjnego wpływu na jedzenie. Źle dobrana stal potrafi nawet pozbawić nasze danie odpowiednich wartości odżywczych, zatem warto zwrócić uwagę na tę kwestię.

Skoro już przy ostrzach jesteśmy, należy także odnieść się do kwestii noży wykrawanych. Bo owszem, nie wszystkie przyrządy są wykuwane, a część po prostu wycina się z blachy nierdzewnej. Niemniej, warto pamiętać, że takie noże są zwykle efektem taśmowej produkcji, idącej nawet w miliony sztuk. Niesie to za sobą oczywiście niższą cenę, ale kosztem ogromnego obniżenia jakości. Wykrawane ostrza mogą być nawet niebezpieczne, a co więcej z uwagi na zastosowanie gorszych materiałów, niekoniecznie muszą nadawać się do przygotowywania dań czy nawet samego kontaktu z przetworami.

Wracając jednak do stali, jak już zostało nadmienione, ta występuje w różnych odmianach, zależnych od stosunku użytych stopów. Generalnie jednak, im jest ona twardsza, tym dłużej służyć będzie nam sam nóż, a zakup nowego będzie można znacznie odłożyć w czasie. Najlepszym sposobem na ocenę jakości jest skala Rockwella. Przyjęło się, że idealny nóż powinien osiągnąć na niej wynik 59 stopni, ale na rynku mamy też produkty takie jak chociażby japoński nóż kucharza od firmy Zwilling czy też noże Miyabi ze stali japońskiej, które na tej skali osiągają zawrotne 66 stopni. Należy jednak pamiętać, że często w parze ze wzrostem jakości stali idzie także cena. Dlatego też, jeśli nie mamy niesamowicie wygórowanych oczekiwań, a także i możliwości finansowych, warto poruszać się w przedziale 56-57 stopni – tam też spokojnie znajdziemy dobre produkty.

Szczegółowo omówiliśmy sprawę samego ostrza, ale nie tylko ono ma tu znaczenie. Niemniej ważny jest trzonek, który leży w naszych dłoniach. Oczekujemy od niego oczywiście bezpieczeństwa oraz wygody. I słusznie, bo pracując w kuchni niewątpliwie liczymy na to, że nic nam się nie stanie, a my sami nie wyjdziemy z niej, krzywiąc twarz z bólu obrzmiałych dłoni. Potrzebny jest pewnych chwyt, który jednocześnie nie będzie nas męczyć. Znaczenie ma także sama długość uchwytu, która powinna być bezpośrednio z długością ostrza. Kwestia ta wpływa bezpośrednio na to, ile siły musimy przyłożyć, by móc wybrane przez nas produkty w ogóle pokroić.

Nóż szefa kuchni Zwilling Artis

Najważniejsze jednak, byś w nożem w ręku czuł się pewnie. Nie ma sensu wybierać danego produktu tylko dlatego, że jest modny albo ładnie wygląda. To Ty, jako kucharz, masz korzystać tylko z tych narzędzi, które gwarantują Ci absolutną kontrolę i spokój. Jeśli chodzi np. o samą ostrość ostrza, wszystko zależy od umiejętności. Osoby trudniące się gotowaniem tylko amatorsko mogą ze spokojem ograniczyć swoje poszukiwania do noży ostrych lub ewentualnie bardzo ostrych. Natomiast, noże ekstremalnie ostre to już propozycja dla osób o wiele bardziej doświadczonych i obytych z kuchennymi arkanami. Zresztą, warto zauważyć, że na dobór noża ma wpływ także wiele innych, pozornie błahych czynników, takich jak na przykład... wzrost. Na pierwszy rzut oka może to się wydawać dziwne, ale warto chwilę się zastanowić. Oczywistym przecież jest, że im ktoś jest wyższy, tym dłuższego ostrza potrzebuje do komfortowej pracy. I na odwrót.

Ostatnim z uwagi na najmniejszy stopień istotności czynnikiem, który powinien decydować o tym, na który produkt się ostatecznie zdecydujemy, są względy estetyczne. Z uwagi na to, że twórcy noży często odwołują się do tradycji japońskich, wiele produktów stylizowane jest na narzędzia pochodzące właśnie z Kraju Kwitnącej Wiśni. Wszystko zależy tak naprawdę od producenta, bo istnieją np. firmy, które skupiają się w dużej mierze na standardowych dla Europejczyka tradycyjnych nożach. Z kolei linie Miyabi to już noże japońskie, które zostały zeuropeizowane przez swoich producentów. Ostatnią grupę stanowią produkty skrajnie tradycyjne, które odwołują się bezpośrednio to azjatyckich tradycji. Należy jednak pamiętać, że za szczególną estetyką idą także „szczególne” ceny, które czasami potrafią sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jak zostało nadmienione już we wstępie, nóż nożowi nierówny, bo każdy z nich różni się masą czy rozmiarami, zależnie od funkcji, do jakiej został przeznaczony. Tak naprawdę, nawet tych skrajnie podstawowych grup jest kilkanaście, co nie zmienia faktu, że warto wymienić je wszystkie, by na spokojnie zastanowić się czego naprawdę potrzebujemy. Tak naprawdę, w większości domów w pełni wystarczą takie produkty jak, nóż kucharza, nóż od warzyw i owoców, nóż uniwersalny oraz nóż do pieczywa. Mogą one z łatwością zaspokoić potrzeby każdego kucharza-amatora. Bardziej ambitni mogą ewentualnie wzbogacić swój zestaw o nóż do filetowania, nóż do trybowania i luzowania kości oraz nóż do szatkowania. Jako narzędzia bardziej wyspecjalizowane, znacząco zwiększą one skalę otrzymanych możliwości. Na rynku istnieje jeszcze wiele noży o różnorakim przeznaczeniu, jednakże ich wybór pozostaje kwestią czysto dowolną, zależną od tego na jakiej konkretnie kuchni chcemy się skupić i jakiego rodzaju dania mamy zamiar najczęściej przyrządzać. Warto jednak przyłożyć się do poszukiwań, bo odpowiednio dobrane noże to tak naprawdę nieodzowny element gotowania, który może je w znacznym stopniu przyspieszyć, ale i umilić.

Dodaj komentarz

 (z http://)