Patelnia stalowa czy aluminiowa?

  06.08.2014

Pokutuje takie przeświadczenie, że profesjonalni, wielcy kucharze używają tylko naczyń ze stali nierdzewnej. Oczami wyobraźni widzimy szefa kuchni wielkiej restauracji, który smakuje potraw z błyszczących, wypolerowanych stalowych garnków. Myślimy więc sobie, że takie naczynia to szczyt profesjonalizmu. Tymczasem nie jest to do końca prawda.

Patelnia ze stali nierdzewnej Patelnia ze stali nierdzewnej. Źródło: flickr.com

Stal nierdzewna to stop stali z domieszką niklu i chromu. Jest ferromagnetyczna, co oznacza, że stalowe naczynia można użytkować we wszystkich rodzajach kuchenek – również indukcyjnej.

Do niezaprzeczalnych zalet stali należy całkowita odporność na rdzę oraz na uszkodzenia i zarysowania. Konserwacja ich nie wymaga żadnych szczególnych warunków – można myć w zmywarce, szorować druciakiem, przegrzać, schłodzić gwałtownie – po wszystkich tych operacjach i tak będą wyglądać jak nowe.

Naczynia ze stali nierdzewnej możemy użytkować przez wiele lat bez większych zabiegów. Ma jednak swoje minusy.

Minusy naczyń ze stali nierdzewnej

Głęboka patelnia ze stali nierdzewnej Źródło: flickr.com

Stal jest słabym przewodnikiem ciepła. Oznacza to, że naczynie nagrzewa się nierównomiernie. Często zdarza się sytuacja, że dno naczynia jest rozgrzane, a jego ścianki pozostają chłodne.

Smażone dania przywierają lub są nierównomiernie dopieczone. Smażenie na patelni stalowej wymaga dużych umiejętności, wyczucia – i niestety – użycia dużej ilości tłuszczu.

Patelnie stalowe z powłoką non–stick są niezwykle rzadko spotykane i niezbyt praktyczne. Ze względu na słabe przewodnictwo cieple stali łatwo zniszczyć nieprzywierającą powłokę.

I jeszcze jeden minus – szczególnie dla osób skromnej postury. Stal jest dziesięciokrotnie cięższa niż aluminium.

Alternatywa - naczynia aluminiowe

naczynia aluminiowe

Tych wszystkich wad nie mają patelnie aluminiowe.

Nagrzewają się szybko i równomiernie. Na ogół wyposażone są w powierzchnię non–stick: teflonową, ceramiczną czy Keravis.

Są lekkie i proste w użytkowaniu.

Co istotne dla osób dbających o linię – można na nich smażyć bez tłuszczu bez ryzyka przypalenia potrawy.

Naczynia stalowe wyglądają efektownie, ale niełatwo z nich korzystać na co dzień. W dobie pośpiechu i ułatwiania sobie życia – zdecydowanie wybieram aluminiowe patelnie.

Dodaj komentarz

 (z http://)