Patelnia sauté nie tylko do sauté

  27.01.2017

Czas na jeden z nowszych wynalazków sztuki kulinarnej, który mimo młodego wieku, już teraz zaskarbił sobie rzeszę zwolenników. Ludzi, którzy bez właśnie tego naczynia nie wyobrażają sobie swojej kuchni. Mowa tutaj o patelniach sauté – liczba ich możliwych zastosowań może aż onieśmielać, dlatego postaramy się przybliżyć pokrótce większość z nich.

Wielofunkcyjna patelnia do duszenia z pokrywką Staub

Tym, co charakteryzuje patelnie sauté i odróżnia od innych produktów na rynku, jest unikalny kształt. Mowa tutaj o bardzo wysokich ściankach, przez co niewtajemniczonym mogą one przypominać kuchenne garnki. Jednak nic bardziej mylnego – to patelni w pełnym tego słowa znaczeniu i sprawdzi się idealnie podczas prac z dużą ilością małych kawałków mięsa.

Od tego właśnie zacznijmy. Jak wskazuje sama nazwa, naczynia nadają się do smażenia techniką  sauté, tzn. na małej ilości tłuszczu, który został uprzednio mocno rozgrzany. Właśnie z tego powodu w patelniach stosuje się wysokie ścianki – dzięki nim unikamy oparzeń, a jednocześnie możemy dynamicznie obracać nasze jedzenie, obsmażając je równomiernie kawałek po kawałku.

Jednakże, zastosowanie  patelni sauté nie ogranicza się tylko do smażenia. Z powodzeniem możemy za ich pomocą ubijać i mieszać przetwory, ale również rozpuszczać np. czekoladę, która przyda nam się później przy przygotowywaniu cukierniczych łakoci.

Czy to koniec? Otóż nie! Przed nami nadal wiele możliwości. Począwszy na przyrządzaniu sosów na bazie wina czy śmietany, a na duszeniu warzyw zakończywszy. Dzięki zastosowanej w naczyniach budowie świetnie sprawdzą się w każdej z wyżej wymienionych ról, przekuwając swój nietypowy wygląd na ogromną zaletę.

Za spopularyzowanie tego typu patelni odpowiada w dużej mierze firma belgijska firma Demeyere, która wprowadziła do swojej oferty szeroką paletę właśnie tego typu przedmiotów. Mimo że został one przygotowane przez tamtejszych mistrzów, z powodzeniem korzystać mogą ich także osoby, które gotują wyłącznie w domu. Również i one napotkają w swoim kulinarnym życiu sytuację, w której patelnia  sauté okaże się wymarzonym pomocnikiem.

Dodaj komentarz

 (z http://)