Patelnia grillowa w każdej kuchni

  02.01.2017

Potrawy grillowane często kojarzą nam się z rodzinnym wypadem nad jezioro czy też spędzaniem letnich wieczorów na podwórku czy działce. Warto jednak pamiętać, że smak dań z grilla poczuć możemy także domowym zaciszu i to bez dodatku niezdrowych oparów spalanego węgla. Wszystko dzięki patelniom grillowym, które coraz mocniej zakorzeniają się w świadomości gastronomicznych odbiorców i słusznie. Wszak nie ma nic lepszego niż zapach grillowanego mięsa, które już za chwilę wyląduje na naszym półmisku.

Patelnia grillowa Staub

Cechą charakterystyczną tego typu naczyń jest dno, najczęściej wyposażone w rowki lub kratkę. Dzięki takiej właśnie budowie, grillowanie przebiega w sposób idealny, a do przygotowywane przez nas produkty dostają dodatkowy dopływ tlenu. Ponadto, dzięki kształtowi dna, mięso traci nadmiar tłuszczu, który ścieka z niego i ląduje w niedostępnych dla dania szparach. A przecież o to właśnie nam chodzi – by nasze jedzenie było mniej tuczące i przede wszystkim zdrowsze.

Większość tego typu patelni stworzona została z żeliwa, które dzięki swoim właściwościom jeszcze bardziej ułatwia i uprzyjemnia pracę. Dzięki zakupowi patelni grillowej w naszym domu znajdzie się uniwersalne narzędzie, na którym przyrządzimy proste danie z kawałka mięsa, ale także coś bardziej wykwintnego z dodatkiem wina czy wyszukanych przypraw. Możliwości są prawie nieograniczone.

Patelnia grillowa Staub

Zapomnij o klasycznych grillach elektrycznych, które nie zapewniają takiego smaku, a ponadto wysuszają produkty. Patelnia grillowa to przyszłość każdej kuchni i przymusowy nabytek dla każdego, kto ceni sobie aromat oraz wartość odżywczą swoich dań.

Sprawdź naszą ofertę patelni grillowych Staub!

Dodaj komentarz

 (z http://)