Orientalne noże – tasaki, Kamagata, Chai Dao

  04.03.2017

Każdy z nas ma inne sposoby na rozładowanie się po ciężkim dniu lub relaks. W ciągu ostatnich kilku lat coraz większą popularność zyskują ćwiczenia fizyczne na siłowni, bieganie, czy crossfit. Może was to zdziwi, ale coraz więcej z nas poszukuje chwili dla siebie z dala od zgiełku dnia codziennego właśnie w kuchni. Jedni znajdują przyjemność w pieczeniu wyśmienitych ciast, odmierzaniu idealnych proporcji, drudzy wolą bardziej fizyczną stronę gotowania. Właśnie dla tych z was mamy dziś prawdziwą gratkę: opisujemy najbardziej „brutalne” ze wszystkich kuchennych narzędzi – czyli tasaki oraz specjalistyczne orientalne noże do szatkowania i rozdrabniania warzyw.

Tasaki zwane też często „nożami siekaczami” dla Europejczyków będą się kojarzyły tylko z porcjowaniem wielkich kawałków mięsa, grubych kości i mocnych ścięgien dużych zwierząt hodowlanych. Dla kultury orientalnej kształt takich noży będzie przywodził na myśl posiekane na drobnicę warzywa do finezyjnie ułożonych dań tworzonych na „skalę hurtową”. Stąd różnice zarówno w budowie jak i przeznaczeniu tasaków wywodzących się z różnych kultur kulinarnych.

Praca z tak potężnie wyglądającym narzędziem w kuchni musi być wykonywana z uwagą i rozwagą. Wykonując szybkie pionowe ruchy nożem można w bardzo prosty sposób skaleczyć się lub, co gorsza, doprowadzić do utraty palca. Tasaki, niezależnie od kraju pochodzenia, w sposobie działania przypominają francuską gilotynę – jak przez masło przechodzą przez nawet najtwardsze kości.

Wygląd, struktura oraz tworzywo, z którego dany nóż jest wykonany, zmieniała się przez wieki wraz z ewolucją ekonomiczną i przemysłową. W dzisiejszych czasach tylko najlepsi producenci mogą pochwalić się najbardziej funkcjonalnymi narzędziami. Japońskie noże mistrza Sirou Kamo tzw. Kamagata charakteryzują się nietuzinkową formą. Przypominają nieco noże Santoku. Dzięki długiej i nieprawdopodobnie ostrej 23-centymetrowej klindze nadają się idealnie do wykonania wszelkiego rodzaju orientalnych potraw.

Marka Güde przygotowała w swojej ofercie noże Chai Dao, które dzięki odwzorowaniu orientalnego kształtu ostrza mogą spełniać trzy funkcje. Przede wszystkim można je wykorzystać jako klasyczny tasak: z łatwością poradzą sobie z najtwardszymi częściami różnych mięsiw. Po drugie, jako producent niemiecki, firma Güde zadbała o to, aby noże Chai Dao nadawały się do codziennej pracy, jako „noże kucharza”. Specyficzny, delikatnie zaokrąglony kształt ostrza sprawia natomiast, że można tego narzędzia używać zamiast noża Santoku. Te wszystkie cechy w połączeniu z niemiecką precyzją wykonania oraz przywiązaniem do najmniejszych detali sprawia, że nóż Chai Dao jest bardzo często używany nie tylko w domowych kuchniach, ale również przez profesjonalistów w restauracyjnych zapleczach. Tym wspaniałym narzędziem możemy pracować używając różnych stylów krojenia (od siebie, ale również do siebie), siekania czy szatkowania.

Güde Chai Dao

Taki wielki nóż jest idealnym uzupełnieniem domowej kolekcji narzędzi kulinarnych. Niezależnie od wyboru konkretnego produktu przy wyborze pamiętajcie, aby kierować się przede wszystkim własnymi indywidualnymi potrzebami. Prawdą jest, że po tak wyspecjalizowane narzędzia sięgają najczęściej zawodowi kucharze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaopatrzyć się w profesjonalny tasak, nóż Kamagata, czy Chai Dao i zaciszu domowym trenować swoje umiejętności. Na pewno zachwycicie tymi umiejętnościami najbliższych, tylko pamiętajcie, żeby uważać na palce! :)

Dodaj komentarz

 (z http://)