Noże japońskie kontra noże damasceńskie

  11.08.2017

Nóż damasceński czy też japoński nóż Haiku Kurouchi Tosa? Który wybrać? Który w większym stopniu przypasuje naszym gustom i spełni pokładane w nim oczekiwania? Odpowiedź nie jest taka prosta, zwłaszcza dla osoby nie zaznajomionej z kulinarnymi technikaliami. Nie ma się jednak co martwić – w poniższym tekście postaramy się pokrótce wyjaśnić co je łączy, a co dzieli.

Noże japońskie kontra noże damasceńskie

Zacznijmy od japońskich noży Kurouchi, charakteryzujących się naprawdę dużą ostrością. Ogromny wpływ na taki stan rzeczy ma użyta stal Blue Steel Aoko. Technika ich wykuwania nie zmieniła się praktycznie od VIII wieku, chociaż należy zauważyć, że jest to proces o wiele trudniejszy niż przy standardowych nożach, w których stal nie została wymieszana z żelazem.

Z kolei noże ze stali damasceńskiej nie są aż tak ostre jak te wyżej wspomniane. Mówiąc wprost – pod tym względem nie mogą się nawet z nimi równać. Przewyższają je jednak pod względem wytrzymałości, co wyraźnie widać w wielu seriach noży produkowanych przez wybitnych mistrzów kowalstwa. Zdarza się nawet, że liczba warstw potrzebnych do wytworzenia takiego narzędzia sięga liczby stu!

Nóż Miyabi 5000DP

Nie ma zatem jednoznaczniej odpowiedzi który z noży podejdzie nam bardziej. Wszystko zależy od upodobań i preferencji co do wykonywanych w kuchni prac. Z jednej strony zakorzeniony w tradycji  japoński nóż Haiku Kurouchi Tosa, z drugiej zaś powstające w nowoczesnych warunkach noże damasceńskie. Wybór tak naprawdę należy do nas, a przed jego dokonaniem warto na spokojnie rozważyć wszystkie za i przeciw.

Dodaj komentarz

 (z http://)