Noże do warzyw i owoców – mały nóż, duży problem

  07.02.2017

Oczywiście, rozmiar ma znaczenie, zwłaszcza jeśli mówimy o nożu, z którego zamierzamy korzystać w kuchni. Wiele czynności wymaga ogromnych ostrzy, zdolnych radzić sobie z najtwardszymi i najbardziej wyszukanymi przetworami, jakie tylko jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Co jednak, gdy przyjdzie nam stanąć w szranki z czymś o wiele mniejszym, owocem lub warzywem? Wszak dieta powinna opierać się także na nich, prawda?

 Nóż do warzyw i owoców Zwilling Pro

W sukurs przychodzą nam niewielkie gabarytami, ale wielkie możliwościami małe noże kuchenne, mające zwykle długość między 7 a 10 cm. Dzięki właśnie takiej budowie sprawdzą się świetnie zarówno jako narzędzia do obierania, ale także i dekorowania czy drylowania. Tutaj jednak sprawy się komplikują, bo oczywiście nóż nożowi nierówny, dlatego szczególną uwagę powinniśmy przykładać do tego, jaki produkt kupujemy.

Jak w przypadku każdego kuchennego narzędzia, także i w tym wypadku jakość kosztuje, jednak gra jest warta świeczki. Tylko dobra stal nie zmienia wartości przetworów, które przygotowujemy, nie pozbawia ich witamin, których najwięcej jest przecież tuż pod skórką. Zatem, jeśli z pietyzmem obieramy warzywa i owoce, by wydobyć z nich to, co najlepsze, ale czynimy to nożami ze „śmieciowej stali” to cóż... Syzyfowa praca, która nie ma żadnego sensu.

A przecież każdy z nas z takiego noża już korzystał lub prędzej czy później skorzysta. Jest to tym ważniejsze, że warzywa czy owoce po potraktowaniu nożem często trafiają wprost na nasze talerze i nie są poddawane dodatkowej obróbce. A „śmieciowa stal” bardzo chętnie wchodzi w reakcję z wszelkimi kwasowymi sokami, które wypływają z przygotowanych przetworów. Nie trzeba chyba dodawać, że reakcja taka ma dewastacyjny wpływ na nasze zdrowie?

Zdrowe gotowanie to nie tylko unikanie nadmiernie tłustych dań czy szukanie najbardziej naturalnych składników. To także odpowiedzialność w doborze przyrządów, które mają częsty kontakt z jedzeniem. Jednym z takich narzędzi są właśnie małe nożyki do warzyw i owoców, w przypadku których nie warto oszczędzać nawet złotówki.

Dodaj komentarz

 (z http://)