Naczynia żeliwne na gazie - żaden problem

  11.05.2017

Mimo że żeliwo to wręcz stworzony partner, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonane z tego tworzywa naczynia używać na kuchenkach gazowych. Firmy, takie jak chociażby Staub, które gwarantują wysoką jakość swoich produktów, dają gwarancję, że ich żeliwne patelnie czy garnki sprawdzą się wszędzie, także na gazie. Nie zmienia to jednak faktu, że przy takim właśnie użytkowaniu należy wziąć pod uwagę kilka kwestii i do kilku rzeczy się zastosować.

Naczynia żeliwne na gazie - żaden problem

Przede wszystkim pamiętajmy, że żeliwo nagrzewa się bardzo szybko, równomiernie przekazując dużą część swojej temperatury przygotowywanemu w nim jedzeniu. W związku z tym nie należy stawiać na naczyń na palnikach większych niż ich średnica. Niepotrzebnie tylko nagrzejemy ścianki, a i bez tego należy przecież pamiętać o używaniu rękawic kuchennych.

Inna kwestia to brud, a dokładniej mówiąc zacieki i ślady opalenia, które mogą przytrafić się każdemu. Najbardziej oczywiste metody (a zarazem najbardziej skuteczne) to woda z płynem do naczyń lub zwykła gorąca woda – w obu przypadkach wszystkie plamy powinny zejść. Jeśli jednak to nie pomoże, w obwodzie zostają nam woda z kwaskiem cytrynowym lub ewentualnie ocet. Tak czy siak, jeśli używaliśmy wszystkiego poprawnie, o trwałych uszkodzeniach nie ma mowy.

Zapomnijmy o korzystaniu z jakichkolwiek drucianych szczotek. Nie są one nam do niczego potrzebne i tylko uszkodzą wrażliwą emaliowaną powierzchnię. Najczęściej wystarczy zwykłe regularne mycie po każdym użyciu oraz odrobina zdrowego rozsądku przy gotowaniu. Wtedy żeliwo i gaz stworzą nad las parę równie idealną, co żeliwo z indukcją.

Dodaj komentarz

 (z http://)