Mini-Cocotte – małe gabaryty, duża funkcjonalność

  05.04.2017

W kuchni jak w życiu – rozmiar ma znaczenie. Niejednokrotnie producenci przyborów gastronomicznych proponują nam swoje produkty, które wyróżniać się mają w głównej mierze ułatwiającymi pracę gabarytami. Ogromne brytfanny czy też potężne noże to coś, co oczywiście jest przydatne i znajduje swoje zastosowanie. Co jednak jeśli zechcemy przyrządzić coś bardziej kameralnego i skromnego? Nie ma obaw, jest rozwiązanie!

W sukurs takim potrzebom przychodzi firma Staub, oferując swoje garnuszki Mini-Cocotte. Co to w ogóle jest? To miniaturowe naczynie o średnicy nieprzekraczającej 10 cm. Na pierwszy rzut oka rzecz mało użyteczna, ale to tylko pozory. Wykonany z wyśmienitego żeliwa garnek stosowany może być w licznych sytuacjach i jest w stanie sprawować wiele różnorakich funkcji.

 

Chcesz zaserwować pyszny deser? Nie ma problemu. Masz ochotę na porcję którejś z pysznych polskich zup? Odstaw zwyczajowy głęboki talerz do szafki, nie będzie już potrzebny. A może chcesz uraczyć swoje podniebienie zapiekanymi potrawami? Mini-Cocotte sprawdzi się także tutaj i to zarówno w formie naczynia, którego używamy w piekarniku, jak i ładnego dla oka półmiska, w którym danie podamy.

Niewielki rozmiar i estetyczne wykonanie zapewniają nam klasowy garnuszek. Mały gabarytami, ale za to wielki funkcjonalnością. Mini-Cocotte zachwyci zarówno Ciebie, jak i Twoich gości, którzy już na sam widok nietypowego naczynka będą chcieli zaspokoić swoją ciekawość odnośnie tego, co się w nim znajduje.

Dodaj komentarz

 (z http://)