Kuchenki gazowe, elektryczne, indukcyjne – jak dobrać naczynia?

  24.03.2017

Rozwój technologiczny niesie ze sobą wiele udogodnień, które każdego dnia ułatwiają nam funkcjonowanie. Przekłada się to także na kulinaria – specjalistyczne naczynia, specjalnie przygotowane noże czy też bezpieczne i łatwe w obsłudze kuchenki. Właśnie, kuchenki. W tej kwestii niekoniecznie jest już tak kolorowo, bo postęp często całkowicie wypiera stare technologie, zostawiając ich użytkowników na lodzie.

Kuchenki gazowe, elektryczne, indukcyjne – jak dobrać naczynia?

Osoby, które na bieżąco śledzą rozwój myśli technologicznej, głośno wyrażają swoje obawy, że wraz z kupnem nowej kuchenki zostaną zmuszone do całkowitej wymiany garnków czy patelni. Czy tak jest rzeczy wiście? Cóż, i tak, i nie. Problem nie jest jednowymiarowy, a co gorsza czasami wynika z winy samego zainteresowanego, który dokona błędnego zakupu, najczęściej z powodu swoje nieuwagi.

Kiedyś wszystkie kuchenki funkcjonowały na bazie klasycznych palników gazowych. Z biegiem czasu na rynku pojawiły się płaskie płyty ceramiczne, co już nastręczało pewnych problemów. Przegrzewanie i przypalanie dań oraz samych naczyń było na porządku dziennym, jednak najgorsze miało dopiero nadejść.

Wraz z upowszechnieniem kuchni indukcyjnych problem nie rozbijał się już tylko o spalone jedzenie. W tym wypadku duża część naczyń starego typu nie chciała po prostu z indukcją współdziałać! Był to okropny okres, zwłaszcza dla osób, które wydały sporo pieniędzy na produkty znanych producentów i zostały pozostawione same sobie z praktycznie bezużytecznymi naczyniami, bo ktoś zapomniał wykonać je z ferromagnetycznych materiałów.

Aby w przyszłości unikać tego typu sytuacji należy zwracać szczególną uwagę na nabywane przez nas rzeczy. Przede wszystkim, jak zawsze, liczy się jakość, bo słabe, zanieczyszczone żeliwo czy też niewiadomego pochodzenia stal albo nie będą działać w ogóle, albo będą nagrzewać się przeraźliwie długo i słabo. Odpada również aluminium, którego dno uniemożliwia współpracowanie z indukcją.

Najbezpieczniejszym i najbardziej odpowiednim wyborem będą naczynia uniwersalne, które sprawdzą się zarówno na palnikach gazowych, płytach elektrycznych, ale również i w wypadku indukcji. Garnki i patelnie takie da się spokojnie znaleźć w ofercie wszystkich wiodących producentów. Jeśli poświęcimy nieco swojego czasu i dokonamy odpowiedniego wyboru, ewentualna wymiana kuchenki nas nie zaboli, bo nie będzie wiązać się z wyrzuceniem do śmieci wszystkich naszych naczyń.

Dodaj komentarz

 (z http://)