Krótko o naleśnikach – co i jak?

  25.08.2017

Naleśniki to coś, co znajdziemy na stole w praktycznie każdym zakątku świata. Prosta w przygotowaniu potrawa pozwala na mnogość dodatków i składników, które zadowolą każde podniebienie. Powidła, sery czy mięso – to tylko kilka przykładów farszów, którymi możemy potraktować nasze ciasto naleśnikowe. Ale zanim to zrobimy, dobrze byłoby najpierw je usmażyć. W poniższym tekście postaramy się pokrótce opisać cały ten proces.

Patelnia do naleśników z drewnianym uchwytem Staub

Jeśli chodzi o sam skład ciasta, mamy w tym wypadku względną dowolność. Tradycyjne naleśniki to oczywiście mieszanina mąki pszennej, jajek, wody oraz mleka. Niemniej tak mówi tradycja, ale tak naprawdę wszystko zależy od nas i naszej pomysłowości. Już na wstępie zaczyna się lawina możliwości – teoretycznie mówimy o mące pszennej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by była to np. mąka ryżowa czy też palmowa. Wpłynie to na ostateczną formę ciasta naleśnikowego, ale przecież w końcu o to nam chodzi, czyż nie?

Następnie potrzebujemy patelni. W tym wypadku nie ma szczególnych zaleceń, chociaż najwygodniejsze do tego typu pracy wydają się być żeliwne patelnie pokryte powłoką nieprzywierającą, które w swojej ofercie posiada chociażby firma Staub, czy też naczynia z żeliwa ekologicznego, na których nie znajdziemy żadnych powłok. Gdy już dokonamy wyboru, przed nami stoi ostatni dylemat – czego żyć jako podkładu pod smażenie? I jeszcze raz czeka na nas szeroki wachlarz możliwości, począwszy od zwykłego masła (czy też klarowanego), poprzez zwykłe oleje, a zakończywszy na tłuszczach kokosowych czy też arachidowych. Generalnie, nada się wszystko, dzięki czemu nasze ciasto usmaży się równomiernie, toteż dobrze by było, gdyby olej dymił dopiero powyżej 240 stopni Celsjusza.

I to by było na tyle. Naleśniki to pyszna propozycja, która jest w przygotowaniu równie szybka, co tania. A mimo to nadal gwarantuje niesamowite doznania smakowe, którymi można zachwycić naszych gości. Zwłaszcza, że danie możemy dopasować stricte do ich preferencji, bo tak naprawdę na farsz nada się tak wiele rzeczy, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Dodaj komentarz

 (z http://)