Karmel solony

  03.01.2016

Nowy rok już nastał wraz z nim większość z nas wybrała już swoje postanowienia noworoczne. Jak to co rok spora grupa osób postanawia schudnąć, więc jeżeli jesteś jedną z tych osób to dzisiejszy przepis jedynie Cię zdenerwuje. Oto przed Wami solony karmel przygotowany na niezawodnym sprzęcie Ballarini, zapraszamy!

Solony karmel

Karmel

Składniki

  • ok 400 ml cukru (może być biały),
  • 1 puszka mleka kokosowego (takiego które stało najlepiej kilka dni w lodówce),
  • szczypta soli.

Instrukcja

  1. Zaczynamy od otworzenia puszki mleka kokosowego, odlewamy z niego wodę, gęstą część wyjmujemy z puszki i dobrze mieszamy łyżką żeby rozbić grudki.
  2. Cukier wsypać na patelnię, można dodać do niego kilka łyżek wody - ja tak zrobiłam. Niektórzy piszą żeby absolutnie nie mieszać cukru inni, że nie ma to znaczenia. Ja oczywiście nie wytrzymałam i zaczęłam mieszać bo cukier po dodaniu wody zbił się w grudki. Po kilku minutach na niedużym ogniu cukier zaczął się topić, oczywiście mieszałam go co jakiś czas, gdy już się cały rozpuścił, dodajemy ostrożnie szybko całe mleko kokosowe. Musimy przy tym bardzo uważać bo karmel zacznie się pienić i może nawet pryskać, ale to tylko przez chwilę. Dokładnie całość mieszamy i gotujemy kilka minut, na koniec dodajemy szczyptę soli, mieszamy i zostawiamy do przestygnięcia.
  3. Pamiętajcie, żeby nie próbować dotykać sosu palcem, ani nie lizać łyżki ;) Masa jest taka gorąca, że w przypadku spróbowania bąble gotowe!
  4. Lekko przestudzony sos przelać do słoika (wyjdzie ok 500 ml).

Dodatkowe informacje

  • Przepis pochodzi z bloga kulinarnego 'Zakręcony wege obiad'

Autor: Zakręcony wege obiad

Dodaj komentarz

 (z http://)