Japońskie noże Santoku - wiedza w pigułce

  02.02.2017

Ohayo gozaimasu! Dziś witamy się z Wami tradycyjnym zwrotem z Kraju Kwitnącej Wiśni. A to wszystko, dlatego, że chcemy przedstawić Wam serię niezwykłych noży japońskich Santoku.

Niezależnie od tego, czy rozmawiamy o architekturze, modzie, czy kulinariach kraje Europy Zachodniej coraz częściej czerpią inspiracje z historii i tradycji państw Dalekiego Wschodu. Przy projektowaniu noży Santoku nie tylko ich kształt i uniwersalność użytkowania jest zaczerpnięta z wieloletniej kultury kulinarnej Japonii, ale też ich wykonanie - jest tak dokładne, jak katana samuraja.

Noże Santoku przygotowane są z najwyższej jakości materiałów przez profesjonalnych metalurgów, ale najważniejsza ich cecha to połączenie kształtu zwykłego japońskiego noża kuchennego i małego tasaka. Klasyczny nóż kuchenny zwany w Japonii Gyuto nadaje uniwersalności ostrzu, natomiast cechy tasaka ułatwiają siekanie, szatkowanie i krojenie bez potrzeby zmiany narzędzia. Noże Santoku mają bardzo konkretny kształt, który umożliwia wprawnemu oku rozpoznanie go z daleka. Ostrze jest idealnie proste i łączy się z równoległym grzbietem przez łagodny łuk. Dzięki takiej budowie noże Santoku są idealne zarówno do rozdrabniania warzyw, jak i krojenia czy dzielenia mięsa na mniejsze porcje.

Przy użyciu tylko jednego noża Santoku mistrz kulinarny jest w stanie przygotować nie tylko wykwintne, ale też bardzo skomplikowane danie. Swobodna manipulacja nożem jest niezbędna dla każdego, dlatego noże Santoku są dostępne w precyzyjnie określonych wymiarach: mniejsze mają za zwyczaj 14 cm, natomiast większe, tradycyjne sztuki od 16,5 do 18 cm długości. Dzięki perfekcyjnie symetrycznej długości klingi i wprawnej dłoni kreatywnego kucharza można stworzyć prawdziwe kulinarne dzieło sztuki!

Tak jak wojownicy w dawnej Japonii zanim otrzymali swoją katanę trenowali kendo przy użyciu bambusowych mieczy, tak samo trzeba się przyzwyczaić do noży Santoku. Wtedy narzędzie staje się poniekąd częścią nas i usprawnia wszelkie działania w kuchni. Znakiem szczególnym ostrza są delikatne zagłębienia, które uniemożliwiają przytwierdzanie się krojonej potrawy do ostrza. Jeszcze bardziej przyspiesza to przygotowanie ulubionej potrawy zarówno profesjonalnym kucharzom, jak i nowicjuszom sztuki gastronomicznej.

Technologia tłoczenia rowków na ostrzu noża nazwana Granton jest względnie nowym wynalazkiem. Powstała w 1928 roku, aby usprawnić działanie przede wszystkim dużych profesjonalnych noży kucharskich oraz tych używanych do porcjowania mięsa. Ale - jak to z nowymi pomysłami bywa – szybko zorientowano się jak bardzo usprawnia to wszelkie działania w kuchni nie tylko profesjonalnej i zaczęto wykorzystywać tę technologię również w nożach produkowanych dla szerszej grupy konsumentów.

Nóż Santoku z rowkami Zwilling Professional S

Noże Santoku są bardzo popularne wśród producentów Japońskich (Miyabi, Tojiro, czy Sirou Kamo), ale również na Starym Kontynencie nie brakuje wytwórców, którzy docenili uniwersalność takiego ostrza. Świetnym przykładem jest niemiecka firma Güde, która mimo ponad stuletniej tradycji nadal czerpie inspiracje z innych kultur.

Noże Santoku są wspaniałym produktem dla każdego, kto spędza trochę czasu w kuchni. Dodają pewności siebie nawet początkującym kucharzom a dzięki łatwości użytkowania zachęcają do eksperymentów kulinarnych. Dzięki jednemu stalowemu instrumentowi w każdej kuchni stworzymy przepiękną symfonię smaków, w której będzie pobrzmiewała inspiracja kulinarna z każdego zakątka świata.

Dodaj komentarz

 (z http://)