Jakie garnki kupić pod choinkę...tacie?!

  12.12.2016

Witajcie! W dzisiejszym odcinku przedstawiamy odpowiedź na najważniejsze pytanie nurtujące wielu z nas tuż przed Świętami: „JAKIE GARNKI KUPIĆ POD CHOINKĘ…TACIE?!”. Dokładnie tak! Nie chcąc popadać w Bożonarodzeniowe stereotypy poniżej przedstawiamy Wam prosty sposób, jak wybrać idealne naczynia do kuchni. Nie tylko takie, które będą służyć nam przez lata i będą wygodne w użytkowaniu, ale przede wszystkim takie, na których będziemy mogli przygotować zdrowe i pyszne potrawy.

Podwijamy więc wszyscy rękawy, przygotowujemy niezbędne przybory do zapisywania najważniejszych notatek i zaczynamy!

Na pewno znacie to dziwne, zacieśniające żołądek uczucie, kiedy wiecie, co chcecie kupić, ale nie macie pojęcia, od czego zacząć proces eliminacji? HA! Ostatni raz je macie! Na rynku mamy dostępną niezliczoną ilość produktów. Najłatwiej zacząć od wyboru materiału, z którego naczynia są zrobione. Generalnie mamy do wyboru dwie możliwości:

  1. Naczynia stalowe: Demeyere to belgijska marka produkująca garnki ze stali szlachetnej. Jeśli nie jesteś alergikiem i uwielbiasz kuchnię jarską (wilgotnie warzywa możemy gotować bez użycia wody!) to jest dla Ciebie najlepszy wybór! Demeyere to firma produkująca wyroby z imponującymi grubościami ścian i den, dzięki którym naczynia nagrzewają się bardzo szybko i długo utrzymują skumulowane ciepło. Garnki te wykorzystują zjawisko SYNEGRII. Myśleliście, że to tylko poradnik?! Błąd! Uczymy się całe życie, więc już wyjaśniamy. Encyklopedyczne wyjaśnienie synergii to takie współdziałanie różnych elementów, aby ich wspólny efekt był większy niż suma oddzielnych działań. Wiemy, brzmi to zawile. Marka Demeyere w swoich wyrobach używa do 7 warstw materiałów, które bardzo dobrze przewodzą ciepło (m.in. stal szlachetna, srebro, miedź, aluminium, czy jego stop) i łączy je z opatentowanym przez siebie materiałem TriplInduc®. Dzięki temu przewodzenie cieplne jest lepsze, oszczędzamy energię, a potrawy przygotowujemy szybciej. Produkcja tych naczyń ma miejsce tylko w Belgii a gwarancja obejmuje okres aż 30 lat!
  2. Garnki żeliwne: w tym dziale prym wiedzie francuska firma: Staub. Co przychodzi Wam na myśl, gdy słyszycie „żeliwne”? Dokładnie tak! Stare, wielkie gary u Babci najczęściej kolorowe lub z namalowanymi kwiatami na ściankach. Od czasów naszych Dziadków technologia się bardzo zmieniła. Przy zachowaniu najważniejszych cech żeliwnych naczyń kuchennych (nieprzywieralna i antyalergiczna powłoka) usunięto z nich wszystkie negatywne właściwości garnków wytwarzanych w poprzednim wieku. Naczynia kuchenne wykonane z żeliwa sprawdzą się najlepiej nie tylko dla alergików, ale również estetów, dla których oryginalny wygląd garnków jest równie ważny, jak wygoda i bezpieczeństwo ich użytkowania!

Uff! Udało nam się uporać z pierwszym kryterium – ale co teraz?! Niezależnie od wybranego materiału nadal mamy mnogość produktów spełniające nasze podstawowe oczekiwania! Pamiętając, że zakup dobrych naczyń kuchennych powinniśmy traktować, jak inwestycję przyjrzyjmy się tzw. „cechom wyróżniającym”.

Firma Demeyere w obrazowy sposób potrafi pokazać niezwykłą wytrzymałość uchwytów w swoich produktach (http://www.smakprostoty.pl/filmy/demeyere-zaawansowane-technologicznie-uchwyty-stalowych-naczyn). Wygody w użytkowaniu dodaje również ergonomia uchwytów, które zapewniają swobodny przepływ krwi w dłoniach podczas manewrowania garnkiem w przedświątecznym kulinarnym szaleństwie.

Naukowcy marki Staub postanowili wyróżnić swoje produkty poprzez zastosowanie w nich specjalnych wypustek, które - poprzez zwiększenie obiegu pary w naczyniu - zapewniają zachowanie do 30% więcej wilgotności w potrawie. Gotowane, czy duszone kawałki mięsa będą bardziej soczyste a warzywa zachowają swój smak i wspaniałą konsystencję. Firmę Staub wyróżnia jeszcze jedno – dla dopracowania najmniejszych szczegółów swoich garnków, podjęto współpracę tylko z najlepszymi Szefami Kuchni na świecie. Mistrzowie wyróżnieni Gwiazdkami Michelina osiągnęli prestiż nie tylko dzięki indywidualnym i kreatywnym zdolnościom łączenia składników, ale również poprzez dobór odpowiednich narzędzi do swojej pracy.

Przy wyborze naczyń kuchennych dla siebie wiemy od razu, czego nam potrzeba – których garnków i o jakich pojemnościach używany najczęściej. Kupując jednak prezent dla kogoś warto przemyśleć sprawę pod kątem rozbudowywania naszego domowego zestawu kuchennego. Większość firm produkuje naczynia w kompletach, jednak każdy z nas w okresie przedświątecznym liczy każdy wydany grosz. Może więc warto zastanowić się nad wyborem takiego produktu, do którego osoba obdarowana będzie mogła w przyszłości dokupić sobie resztę potrzebnych naczyń z proponowanego kompletu.

 

Jednym z niedocenionych elementów każdego garnka jest jego pokrywa. Pytanie zawsze pozostaje jedno: stalowa, żeliwna czy szklana? Każdy z tych wyborów ma swoje zalety. Stalowe i żeliwne pokrywy są cięższe natomiast cechuje je większa wytrzymałość. Pokrywy firmy Staub doskonale zatrzymują parę wodną wewnątrz naczynia, co przekłada się na większą ilość wartości odżywczych zachowanych w potrawie. Przygotowanie potrawy zajmuje również mniej czasu a potrawa zachowuje swój niepowtarzalny aromat. Zaletą przykrywki szklanej jest większa kontrola nad gotowaniem; tu nie ma obawy, że woda nam wykipi i będziemy musieli przerywać gotowanie, aby uprzątnąć bałagan z kuchenki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto również sprawdzić ceny dostępnych do wybranego garnka pokrywek, które mogą dochodzić nawet do 150 złotych za sztukę.

W Świątecznym amoku przygotowań kulinarnych zwracamy uwagę na wartości smakowe. Użytkowość produktów jest równie ważna! Uchwyty większości garnków stworzone zostały w ten sposób, aby nie nagrzewały się zbyt szybko i nie groziły nam poparzeniami (wyjątkiem są uchwyty żeliwne – do tych niezbędne będą rękawice).

Nasz wybór został ograniczony do 5 konkretnych produktów, ale nadal potrzebujemy pomocy! „Och, Święty Mikołaju, dlaczego nie pomożesz mi w tych najtrudniejszych chwilach?” – zapewne dokładnie takie myśli krążą Wam teraz po głowach? No to: „Choł, choł, choł!” Jesteśmy! Przy wyborze prezentu nie musimy zaprzątać sobie głowy tym, na jakiej kuchence będzie stosowane dane naczynie – takie firmy jak Staub i Demeyere dostosowują swoje produkty do użytku na każdym typie kuchenek (w tym indukcyjnych czy sensorowych). Natomiast „zmywanie garów” może okazać się ważnym czynnikiem przy podjęciu ostatecznej decyzji. Producenci oczywiście dostosowali swoje naczynia do mycia w zmywarce, jednak warto pamiętać, że używanie silnych detergentów do czyszczenia naczyń żeliwnych może zmniejszyć ich żywotność.

Ostatnim kryterium wyboru będzie waga danego naczynia. Pamiętajmy, że oprócz ciężaru potrawy musimy wziąć również pod uwagę masę samego naczynia. Dla osób z problemami reumatologicznymi polecamy stal – tu specjaliści z firmy Demeyere zadbali o idealne wyważenie pomiędzy odpowiednią masą naczynia a jego stabilnością podczas gotowania. Żeliwne naczynia firmy Staub potrafią ważyć 5 do 7 kg i w tym przypadku nie ma żadnej obawy o stabilność garnków niezależnie od czasu ich użytkowania.

I OTO JEST!!! ZWYCIĘZCA!!! Cieszymy się razem z Tobą, że wybór tego prezentu masz już za sobą. Przy zakupie nowych naczyń kuchennych zawsze warto pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Nie tylko w sensie finansowym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Garnki dobrych producentów, takich jak Staub czy Demeyere zapewnią, że najważniejsze właściwości odżywcze pozostaną w potrawie. Zastosowanie najnowszych technologii produkcji zmniejszy ilość energii elektrycznej niezbędnej do przygotowania posiłku oraz ilość wody potrzebnej do wyczyszczenia naszego nowego naczynia. Dlatego pamiętajcie, że przy wyborze nowych naczyń kuchennych kierujemy się ZAWSZE GŁOWĄ, NIGDY ŻOŁĄDKIEM! ;)

Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

 (z http://)