Jak upiec kasztany jadalne

  27.11.2017

Początek zimy to wspaniały czas na zakup kasztanów jadalnych, trzeba tylko zwracać uwagę na to jak wyglądają. Najlepiej gdy są świecące i twarde.

Żeby upiec kasztany nie potrzebujemy wielu składników. Potrzebujemy tylko kasztany, ostry nóż - świetnie się sprawdza tasak - garnek z wodą oraz piekarnik, a później sól :)

Zaczynamy od włączenia piekarnika i nagrzania go do 220 stopni.
Przygotowanie kasztanów jest proste, chociaż na początku trzeba trochę czasu poświęcić na nacięcie na krzyż każdego kasztana. Do tego musi potrzebny jest bardzo dobry ostry noż i ostatnio okazało się, ze najlepszy jest do tego tasak, tylko trzeba się umiejętnie z nim podchodzić i nie podkładać palców.

Musimy każdą sztukę położyć płaską stroną na desce i na wypukłej stronie naciąć mu krzyżyk (ale na tyle głęboki żeby przeciąć skórę do miąższu, można nawet głąbiej przeciąć). Do garnka ustawionego na kuchence wlewamy gorącą wodę i wkładamy kasztany. Gotujemy je 2-3 minuty. Odcedzamy wodę a kasztany układamy na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem. Pieczemy je ok 20-30 minut do zbrązowienia.

Wyjmujemy je na miskę lub talerz i zaczynamy zabawę - możemy poczekać aż ostygną (dobre też są na drugi dzień) lub od razu na ciepło zacząć obierać. Jeśli skóra była za słabo nacięta będzie ciężko ją zdjąć. Sprawdza się czasami wyjmowanie miąższu łyżeczką. Dlatego ja teraz staram się głęboko nacinać, ale nie przecinać całkowicie.

Kasztany nie każdemu smakują są słodkie, trochę ziemniaczano - orzechowe w smaku. Warto chociaż raz ich spróbować i stwierdzić czy jesteśmy ich fanami czy wręcz przeciwnie.

Autor: Edyta Stępczyńska, Zakręcony wege obiad

Dodaj komentarz

 (z http://)