Jak czyścić i konserwować patelnie żeliwne?

  25.10.2017

Pewnie każdy, kto jest posiadaczem takiej patelni staje przed dylematem: jak czyścić i konserwować patelnie żeliwne? Wbrew pozorom nie jest to takie proste, bo patelnie z żeliwa potrzebują zupełnie innego traktowania niż te zwykłe. Mam dla Was kilka ważnych porad, dzięki którym długo będziecie mogli cieszyć się z użytkowania swojej patelni.

Jak czyścić i konserwować patelnie żeliwne?

Kilka punktów, o których musi pamiętać właściciel patelni żeliwnej:

  • Przed pierwszym użyciem warto zakonserwować patelnię: umyć gorącą wodą, osuszyć i nasmarować olejem, wstawić do piekarnika i rozgrzać do 150 st.C. Wyjąć, ostudzić i usunąć nadmiar oleju. Tłuszcz zakonserwuje powierzchnię. Jeżeli patelnia posiada uchwyt, który uniemożliwia użytkowanie w piekarniku wystarczy ją mocno rozgrzać na płycie gazowej.
  • Do mycia patelni żeliwnych nie można używać ŻADNYCH detergentów, ani myć w zmywarkach!
  • Przede wszystkim trzeba pamiętać, że patelnie żeliwne nie lubią nagłej zmiany temperatur: należy rozgrzewać je powoli, a na rozgrzane nie wlewać zimnej wody. Również warto zwracać uwagę, by elementy składowe potraw miały przed smażeniem temperaturę pokojową.
  • Regularne natłuszczanie olejem pozwala dłużej cieszyć się z użytkowania patelni.
  • Do czyszczenia nie należy używać ostrych zmywaków i „drapiących” stron gąbek, bo można uszkodzić patelnie.
  • Gdy do patelni zaczynają przywierać smażone potrawy należy zakonserwować ją solą. Na oczyszczoną patelnię wysypać warstwę soli i podgrzewać, pilnując, by nie przywarła do dna. Następnie należy ostudzić patelnię i usunąć sól.
  • Nie należy na niej przechowywać zbyt długo potraw, ani zamykać szczelnie np. przykrywając pokrywką, bo patelnie żeliwne są bardzo podatne na korozje. W takiej sytuacji należy oczyścić patelnię z rdzy i ponownie zakonserwować olejem.
  • Patelnie żeliwne rozgrzewają się bardzo szybko, więc trzeba dobrze dopasować palnik, bo nie ma potrzeby ogrzewać boków naczynia i wystarczy użyć 75% mocy palnika.

Tekst pochodzi z bloga "Pasja Smaku"

Dodaj komentarz

 (z http://)