Emalia kiedyś, emalia dziś to dwie różne sprawy

  07.10.2017

Obserwując rozwój rynku i to jak zmienia się oferta takich producentów, jak np. Staub, zaobserwujemy, że do łask już dawno powróciło żeliwo. Nie ma to jednak nic wspólnego z żeliwnymi garnkami naszych babć, bo dziś naczynia tego typu pokrywa się specjalnymi ceramicznymi emaliami, które mają zapobiegać przywieraniu jedzenia do ścian. Czy jednak tak do końca wiemy czym rzeczona emalia jest? Raczej nie, ale nie ma się co martwić, poniższy tekst spieszy z pomocą.

Emalia kiedyś, emalia dziś to dwie różne sprawy

Na sam początek warto zaznaczyć, że jakiekolwiek skojarzenia z emaliami stosowanymi na garnkach w odległej przeszłości, nie mają tu racji bytu. W przeciwieństwie do swoich protoplastów, porcelanowe emalie nie odpryskują, nie odsłaniając tym samym tworzywa, z którego wykonano naczynie. Materiał ten charakteryzuje się ogromną wytrzymałością, którą pokonać może tylko naprawdę złe i nieuważne stosowanie czy też poddawanie testom, których nie przeszedłby nawet hełm żołnierski.

Garnek żeliwny dynia Staub

Kolejna rzecz to dobroczynny wpływ porcelanowych emalii na nasze jedzenie. Dzięki swoim właściwościom wpływa pozytywnie na sam smak, jak i wartości odżywcze, dając nam naprawdę pożywne i zdrowe dania. Nie ma się co obawiać – nic nam tu nie zaszkodzi, bo wszelkie zastosowane materiały czy barwniki są neutralne dla naszego ciała. Z kolei stare, pamiętające jeszcze PRL emalie w dużej mierze składały się z pierwiastków, których nazwy lepiej nie wymawiać na głos. Moglibyśmy być jednak pewni, że zetknięte z nimi potrawy z miejsca stają się prawdziwą bombą, która już za kilka chwil wyląduje w naszym żołądku i spustoszy nasz organizm.

Garnek żeliwny owalny Staub

Wcześniej poruszyliśmy temat odpryskujących i zwyczajnie niszczejących emalii starego typu. A jak to wygląda dziś? Emalie ceramiczne wytrzymują ogromne temperatury, świetnie przekazują ciepło, a jakby tego mało, są także łatwe w myciu. Dochodzi także odporność na zarysowania, która dopełnia tej już i tak niezwykle atrakcyjnej całości.

Kwadratowa patelnia grillowa żeliwna Staub

Nie bójmy się zatem słowa emalia i pozbądźmy się negatywnych skojarzeń wynikających z przeszłości. Nowoczesne emalie są wytrzymałe, antybakteryjne, a także świetnie przystosowane do uwalniania pełni potencjału naszych dań. I na koniec – jako że gwarantują nam one nieprzywieranie dań do ścianek naczynia, możemy zrezygnować ze stosowania dużych ilości tłuszczu.

Dodaj komentarz

 (z http://)