Czym w ogóle jest wok?

  09.02.2017

Polacy już dawno temu otworzyli się na zagraniczne trendy. Znajdziemy je w naszych szafach, na naszych meblościankach, a nawet stołach. Tylko jakoś kuchnia jest takim miejscem, które nadal twardo opiera się napływowi „obcych” tradycji czy też naczyń. Jesteśmy skłonni eksperymentować z samymi przepisami, ale gdy przychodzi nam skorzystać z orientalnego dla nas garnka to cóż... Zaczynają się schody.

Wok żeliwny z pokrywką Staub

W ten właśnie sposób polscy kucharze w brutalny sposób osierocili wok. Naczynie o wielu funkcjach i możliwościach, sprawdzające się w przygotowywaniu potraf z wielu zakątków świata, a jednocześnie tak bardzo niedoceniane i pomijane w naszym kraju. A przecież o ile prostsze byłoby gotowanie, gdyby w niektórych sytuacjach, zamiast standardowej patelni, skorzystać właśnie z woka.

Przede wszystkim, czerwona lampka powinna zapalić się wszystkim fanom dań warzywnych przygotowywanych na parze. Wok idealnie nada się do przygotowywani właśnie tego typu potraw, a wszystko zawdzięcza swojej unikalnej budowie. Rozchodzące się pod bardo szerokim kątem ścianki zapewniają idealną powierzchnię do parowania, co ma niebagatelny wpływ na wartości odżywcze zawarte w zdrowym jedzeniu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których źle przyrządzone składniki są tych wartości pozbawiane.

Inna sprawa, że takie nachylenie ścian naczynia gwarantuje, iż kolejne kawałki nie zdominują swoim smakiem tych znajdujących się na spodzie, zaś sama para dodatkowo jeszcze je zmiękczy. To daje nam idealne połączenie aromatów, które jest możliwe tylko podczas korzystania z woków. Zresztą, po co się ograniczać – w naczyniach tym z powodzeniem możemy również smażyć czy gotować na parze. Jak zostało już wspomniane, wok naprawdę sprawdza się w wielu sytuacjach.

Jako, że każdemu z nas zależy na czasie, także ten aspekt niewątpliwie wpływa na korzyść woków. Korzystanie z nich to czysta przyjemność m.in. z uwagi na łatwość oraz szybkość gotowania. Ostatnią kwestią, której nie sposób pominąć jest dowolność wielkości przygotowanych przez nas porcji. Możemy porwać się na wielki posiłek, ale i równie dobrze przygotować coś skromnego dla siebie i drugiej osoby. Wolna przestrzeń pozostawiona na woku to nic strasznego, a bywa nawet korzystna dla ostatecznego smaku.

Tradycja naczyń woko-podobnych wywodzi się z dawnych plemion m.in. Afryki i Ameryki Południowej. Już sam ten fakt, że naczynie to przetrwało tyle czasu, pokazuje jak bardzo użyteczne i niezbędne jest. Zrzućmy z siebie zatem kajdany konserwatyzmu i popuśćmy wodze szaleństwa. Warto dać temu szansę – satysfakcja gwarantowana.

Dodaj komentarz

 (z http://)