Czy potrzebujesz noża do steków? Tak!

  06.01.2017

Mimo że jako Polacy słyniemy z uwielbienia do dań mięsnych, kwestia steków nadal pozostaje u nas swoistym tematem tabu. Ten kawał mięsa kojarzymy głównie ze Stanami Zjednoczonymi, gdy przed oczami jawi nam się stereotypowy Amerykanin z nadzianym na szpikulec krwistym stekiem. A przecież i u nas tak wyraziście smakujące mięsiwo ma rację bytu, wystarczy tylko się przekonać. I zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia.

Czy potrzebujesz noża do steków? Tak!

Mowa oczywiście o specjalistycznym nożu do steków, które specjalistyczne są tylko z nazwy, bo tak naprawdę mogą pełnić wiele funkcji w każdej kuchni. Wszystko dzięki ich uniwersalnej budowie, której najważniejszym elementem jest klinga ukuta w kształt łuku i zakończona ostrym czubkiem. Taka forma ułatwia krojenie mięs, ale także i warzyw i idealnie zgrywa się z ruchami rąk korzystającego. Noże do steków najczęściej mają także ząbkowane krawędzie ostrzy, co znacznie ułatwia pracę.

Skoro już przy ząbkach jesteśmy, warto byłoby się bliżej przyjrzeć konkretnym typom noży do steków, które grupowane są właśnie pod tym kątem. Pierwszy rodzaj to noże z ząbkami znajdującymi się na całej długości ostrza. W drugiej grupie znaleźć możemy natomiast narzędzia, w których tylko przód jest ząbkowany. Są one szczególnie przydatne w przypadku dużych porcji mięsa, których przygotowywanie może niekiedy nastręczyć problemów.

Zestawy noży Zwilling

Jeśli dania grillowane to nieodzowna część twojej kuchni, warto byłoby rozważyć zakup właśnie noża do steków. Z łatwością znajdzie się dla niego zastosowanie przy niejednej mięsnej uczcie, pełnej potraw smażonych, pieczonych czy duszonych. Nie bez znaczenia są tutaj też niewielkie rozmiary (ostrze ok. 12 cm), które ułatwiają pracę i nie są tak przerażające dla osób mniej obeznanych z kuchnią.

Sprawdź naszą ofertę noży do steków Zwilling!

Dodaj komentarz

 (z http://)