Chleb własnej roboty ozdobą każdego śniadania

  20.07.2017

Chleb to nieodłączny element każdego polskiego stołu oraz coś, co jako pierwsze trafia do naszych koszyków podczas codziennych zakupów. Warto jednak rozważyć możliwość produkcji własnego wypieku. To prostsze niż się wydaje, a możliwości przygotowania własnego pieczywa jest naprawdę mnóstwo. Gliniane naczynia czy zwykłe foremki to oczywistość. My jednak skupimy się na czymś innym – na żeliwnych garnkach, które w swojej ofercie ma m.in. słynna francuska firma Staub.

 Chleb własnej roboty ozdobą każdego śniadania

Ich zastosowanie nie ogranicza się co prawda tylko do jednej rzeczy. Z powodzeniem ugotujemy w nich zupę czy też przygotujemy pyszne sosy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je jako naczynie do pieczenia ciast oraz – uwaga – chleba. I to niezależnie od tego jakich dodatków użyjemy. Czy to sól, czy zioła, czy np. urozmaicimy nasz chleb suszonymi śliwkami albo słonecznikiem. Nie ma się nawet co zbytnio głowić nad postawą naszego wypieku – w żeliwie powstanie pyszny chleb zarówno na drożdżach, jak i na tradycyjnym zakwasie (jednak uprzednio przygotowanym w innym naczyniu). A same żeliwne naczynie tylko wzmocni smak i aromat przygotowanej przez nas mieszanki, co zagwarantuje nam przeżycia kulinarne, jakich nie da nam żaden wypiek kupiony w standardowym sklepie.

Samo przygotowanie jest banalne. Jeszcze przed włożeniem ciasta smarujemy dno i ścianki garnka olejem (ale koniecznie dobrej jakości, nie ma co oszczędzać na kulinariach). Jeśli taka nasza wola, możemy także posypać naczynie niewielką ilością mąki.

Zalety żeliwa są w tym wypadku nieocenione. Po pierwsze, nasz chleb nie przywrze do krawędzi dzięki zastosowanym nieprzywierającym powłokom. Temperatura natomiast będzie rozchodzić się równomiernie wzdłuż całego ciasta, kierując je aż do samego wnętrza wypieku. Nie ma zatem obawy, że w którymkolwiek miejscu pieczywo będzie niedopieczone. No i przede wszystkim rozmiar – garnki takie są na tyle ogromne, że przygotowanie chleba zajmującego pełnię jego objętości na bardzo długi czas zapewni nam niezbędną część naszych śniadań.

Dodaj komentarz

 (z http://)