Brytfanna, czyli dla fanów mięs i zdrowego odżywiania

  17.09.2017

Gotowanie ma różne oblicza i nie ogranicza się tylko do zwykłego smażenia czy gotowania. Nierzadko zmuszeni jesteśmy także uruchomić nasz piekarnik, by w jego czeluściach przyrządzić coś specjalnego i wyszukanego. Wtedy z pomocą przychodzi nam naczynie lekko niedoceniane w przeciętnych domach, czyli stara, poczciwa brytfanna, której na przestrzeni lat nie ominął stale postępujący rozwój technologii.

Brytfanna, czyli dla fanów mięs i zdrowego odżywiania

Zacznijmy o faktu, że dzięki brytfannie przygotujemy przepyszne mięsa, które przyrządzone w ten sposób staną się aromatyczne, a jednocześnie bardzo soczyste. Wszystko dzięki idealnemu rozprowadzaniu ciepła, które gwarantuje nam to właśnie naczynie. A, co najważniejsze, gotowanie w ten sposób zapewnia nam bardzo zdrowe jedzenie. Połączenie smaku oraz odżywczości – to, co tygrysy lubią najbardziej.

Na rynku spotkamy się z brytfannami w najróżniejszych formach. Począwszy od otwartych gąsiorków, które pozwalają nam na uzyskanie wyjątkowego efektu poprzez częste podlewanie mięsa sosem własnym. Nasze jedzenie ulega jednocześnie procesowi pieczenia oraz podduszania, zaś efekt końcowy zaczaruje niejedno podniebienie – chrupiąca skórka z zewnątrz, zaś od spodu soczysty kawał mięsa.

Inny wariant to brytfanny o kształcie okrągłym lub owalnym, posiadające pokrywy wykonane np. z żeliwa lub szkła. Dzięki zamkniętej budowie ciepłe powietrze równomiernie ścina białko wewnątrz mięsa, ale jednocześnie nie wysusza całej potrawy. W efekcie otrzymujemy jedzenie zdrowe i lekko nawilżone, które rozpływa się ustach.

Chcesz jeść zdrowo i smacznie, a jednocześnie wolałbyś nie rezygnować z ulubionych mięs? Brytfanna to coś, co powinno spełnić twoje oczekiwania, tym bardziej, że raz kupiona starczy nam na całe lata (oczywiście pod warunkiem, że nie kupimy byle szmelcu). To długofalowa inwestycja, która pewnie niejednokrotnie zwróci nam się w postaci dobrego samopoczucia.

Dodaj komentarz

 (z http://)